Cijena metala na burzama
Tržište metala je mjesto gdje se susreće ponuda i potražnja za metalnim resursima. Cijena na tržištu se formira na temelju količine potražnje, odnosno ponude. Što je ponuda metala veća, cijena je manja i obratno. Jednako vrijedi i za potražnju.
Utjecaj Kine na cijenu aluminija
Cijene metala u svijetu često su pod utjecajem najjačih gospodarstava u svijetu, Kine, SAD-a i Rusije. Kina kao jedan od najvećih proizvođača čelika i aluminija uvelike diktira cijenu istih. Tako je na primjer otvaranje novih talionica u Kini cijena aluminija bila u padu šest tjedana za redom. Kina je, po svemu sudeći, ovakvim potezom ponovnog pokretanja prije zatvorenih talionica, odlučila iskoristiti povoljnu poziciju na tržištu aluminija
Aluminij s trenutnom cijenom od 1.588,42 dolara za tonu pokazuje lagani trend rasta nakon što je s cijene od 1.590,00 dolara za tonu pao na 1.584,00 dolara za tonu. Međutim, nije samo Kina ta koja utječe na cijenu aluminija. Tržište se još uvijek nije oporavilo od krize na tržištu koja je nastala 2011. godine kad su se zalihe aluminija povećale na velikih 4.612.000 tona. Cijena aluminija je naglo počela padati zbog ovolikih zaliha, dok su se zalihe aluminija povećavale do brojke od 5.500.000 tona 2014. godine.
Govoriti o cijenama aluminija u budućnosti je vrlo nezahvalno i analitičari po ovom pitanju nisu složni. Neki tvrde da proizvođači iz Kine neće moći opstati pri ovako niskoj cijeni te da će morati ili zatvarati svoje tvornice ili rezati proizvodnju. S druge strane neki od analitičara predviđaju da će količina aluminija rasti, a cijena padati zbog nerazmjera u ponudi i potražnji.
Cijene čelika u Europi za sada stabilne
Cijene čelika, jednako kao i aluminija, uvelike ovise o najvećim gospodarstvima svijeta. Neizvjesnost s početka godine nestala je nakon što su proizvodi od čelika u Kini poskupjeli za gotovo 50% što se direktno odrazilo na cijene na burzi. Međutim, trend rasta čeličnih proizvoda natjerao je mnoge vlasnike čeličana u Kini da ponovno pokrenu proizvodnju što je rezultiralo padom cijene čelika za najviše 15 dolara po toni.
Što se tiče cijena čelika u Europi, trendovi govore da će se rast nastaviti i da će većina proizvoda od čelika imati stabilnu cijenu te da se neće previše mijenjati. Međutim, za Europsko tržište se ne može sa sigurnošću zaključiti o trendu kretanja cijena.
Što se tiče nehrđajućih čelika, cijena se dugo vremena nije mijenjala iako su mnogi proizvođači najavili rast. Međutim, unatoč najavama rasta proizvođači za sada nisu podizali cijene proizvodnje.
Cijena nikla raste
Iako je do sada nikal bilježio oštre padove i na tržištu su se pojavili veliki viškovi, posljednji podatci govore kako cijena nikla pokazuje pozitivan trend rasta. Sredinom srpnja, cijena je čak bila najviša u proteklih deset mjeseci, međutim zbog uvjeta na tržištu se smanjila sa 10.500 dolara za tonu na 10.300 dolara za tonu.
Bakar kontinuirano pada
Iako su cijene navedenih metala u pozitivnom rastu, bakar pokazuje silazni trend. Unatoč velikom padu cijena, proizvođači metala ne smanjuju proizvodnju te se zalihe bakra stalno povećavaju što dovodi do sve većeg pada cijena. Zalihe su tako povećane sa 210.750 tona na 318.500 tona.